Jesteś tutaj

Wirtualny Festiwal TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2020 z CEO

 

 

DROGIE ZESPOŁY, 

jesteśmy bardzo szczęśliwe z powodu tak dużego zainteresowania udziałem w Wirtualnym Festiwalu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej. Do naszej wspólnej zabawy on-line zgłosiło się ponad 100 szkół z całej Polski! Witamy!

Spotykamy się codziennie przez cały Tydzień Edukacji Globalnej, albowiem zadania będą pojawiać się pojedynczo od poniedziałku do czwartku (16-19.11.2020), zaś w piatek (20.11.2020) podsumujemy nasze wrażenia i spostrzeżenia na webinarium. Tym samym włączamy się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) - święta ludzi zainteresowanych światem i jego zmienianiemTo będzie czas wspólnej refleksji, która pozwoli nam lepiej zrozumieć świat, w jakim żyjemy oraz działań, które sprawią, że zaczniemy razem zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich.

Ten międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom, którego obchody przypadają zawsze na trzeci tydzień listopada, to ogólnoeuropejska inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Podczas jego trwania mieszkańcy i mieszkanki Europy, ale i całej naszej planety będą organizować różne wydarzenia, w tym roku w dużej mierze o charakterze online, poruszające tematy funkcjonowania współczesnego świata, globalnych wyzwań i współzależności oraz zastanawiać się nad konkretnymi rozwiązaniami istniejących problemów

Mamy nadzieję, że Festiwal wzbogaci Waszą wiedzę na temat wyzwań współczesnego świata oraz zainspiruje do codziennych działań w domu, szkole oraz społeczności lokalnej. Przedstawione przez nas pomysły to tylko niewielka część tego, co możecie robić - sami z pewnością jesteście w stanie wymyślić kolejne działania, a następnie wcielić je w życie!

 

 

Zapraszamy Was do wspólnej zabawy dla wielkiego celu! Zachęcamy do przyglądania się innym zespołom i ich pomysłom oraz inspirowania się nimi! 

 

 

Wirtualny Festiwal to interaktywna forma, w której zespoły uczniowskie z różnych zakątków naszego kraju uczestniczą we wspólnej zabawie online. Zespoły, których członkowie współpracują przez internet, wykonują zadania związane z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju.

FESTIWALOWY ROZKŁAD JAZDY 

Nowe zadania będa publikowane od poniedziałku do czwartku o godzinie 9.00, możecie je realizować w dowolnym momencie między godziną 9:00 a 15:00. Zadania są opisane na na platformie festiwalowej, zaś odpowiedzi do zadań publikujecie na tablicy Padlet. Adres Waszego Padleta otrzymacie od swojego nauczyciela lub nauczycielki.

Godzina 09:00 Rozpoczęcie

Godzina 15:00 Zamknięcie Padleta na dany dzień (do tej godziny możecie publikować swoje odpowiedzi do zadań)

 
Nasze zadania nie tworzą atmosfery konkurencji. Mają one na celu zainspirowanie Was do pogłębienia wiedzy na temat współzależności globalnych. W naszej zabawie nie będzie przegranych, wszyscy zwyciężają, a główną nagrodą będzie poszerzenie perspektywy i zdobycie wiedzy. 
 

Dzień 1 (poniedziałek) Stop nierównościom! - zadanie już dostępne

Dzień 1 pozwoli Wam poznać pozostałe zespoły uczestniczące w zabawie online i wprowadzi do tematyki festiwalu. Uświadomicie sobie, że na świecie istnieją drastyczne nierówności i dlaczego nie powinno tak być. Dowiecie się, czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju i jak wspólnie z innymi zaangażowanymi ludźmi, instytucjami i organizacjami działać na rzecz bardziej sprawiedliwego świata dla wszystkich. 

Dzień 2 (wtorek) Zmiana klimatu - zadanie już dostępne

Czy wiecie, że też możecie działać na rzecz klimatu i stać się częścią klimatycznie świadomych społeczności? Podczas aktywności tego dnia zdobędziecie wiedzę na temat przyczyn i skutków zmiany klimatu. Zaplanujecie aktywności dla siebie i swojej rodziny. Zaproponujecie działania na rzecz klimatu, w które będzie się mogła włączyć Wasza szkoła.

Festiwal został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektów "Historie i fakty o migracjach na XXI wiek", "I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek", „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "W świat z klasą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 
Wydarzenie jest realizowane w ramach programu "Odpowiadaj na globalne wyzwania - Europa o klimacie" współfinansowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. 

 
Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, ani Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

                  

 

Dzień 3 (środa) Migracje - zadanie już dostępne

W środę spróbujecie odpowiedzieć na pytania: “Po co sięgać do osobistych opowieści migrantów i migrantek oraz opowiadania historii?”, “Czym taka opowieść różni się od tego, co możemy o nich przeczytać w mediach tradycyjnych i społecznościowych?”.  W ramach jednego z zadań przyjrzycie się, jak przybysze i przybyszki z różnych stron świata zmieniają Waszą społeczność lokalną. 

Dzień 4 (czwartek) Ochona środowiska i zrównoważony rozwój   - zadanie już dostępne

Ostatni dzień festiwalu poświęcimy zagadnieniom związanym z troską o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. Wspólnie przyjrzycie się, kto zmienia świat na lepsze oraz jakie mamy związane z tym plany. Zastanowicie się, kto jeszcze może wpływać na losy środowiska oraz ludzi i czy każdy z nas ma równe możliwości działania? Jesteśmy ciekawi Waszych pomysłów i opinii!

 

Dzień 5 (piątek) Zapraszamy na webinarum w godz. 15.00-16.00!

Więcej informacji i zapisy >>tutaj>>

 

Po zakończeniu Festiwalu, sprawdzimy, które zespoły zrealizowały wszystkie zadania z co najmniej dwóch dni i prześlemy dyplomuy uczestnictwa na ręce Waszych nauczycielek bądź nauczycieli.  

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z opiekunkami Padletów, ich kontakty będą dostępne na przydzielonych Wam tablicach.