Jesteś tutaj

Dzień 2 Tydzień Edukacji Globalnej

DROGIE ZESPOŁY,
witamy Was w drugim dniu Wirtualnego Festiwalu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2020
 
Dzisiaj będziecie mieli i miały okazję do poznania jednego z najważniejszych wyzwań globalnych: zmiany klimatu. To zjawisko jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na możliwość osiągnięcia wszystkich Celów Zrównoważonego Rozwoju, które poznaliście i poznałyście wczoraj.
Jest to również zjawisko, które działa bardzo negatywnie na istniejące nierówności społeczne, ekonomiczne, polityczne. Te osoby, które już teraz żyją w ubóstwie lub są nim zagrożone, mają mniejsze możliwości adaptacji do nowej rzeczywistości. Przykładem mogą być mieszkańcy i mieszkanki terenów wiejskich: z powodu zmiany klimatu uprawa wielu roślin staje się niemożliwa, przez co coraz więcej rolników i rolniczek, zwłaszcza w krajach globalnego Południa, musi wyjechać w poszukiwaniu pracy do miasta. Tam powiększają oni grono osób, które pracują i żyją w bardzo złych warunkach.
Aby móc podjąć działanie na rzecz klimatu, trzeba wiedzieć, jak to zrobić! Dlatego dzisiaj skupimy się przede wszystkim na tym, jakie działania podejmować w naszym życiu codziennym, aby chronić naszą planetę. Gotowi? Gotowe? Zaczynamy!
 
KROK 1 
Czy nasze działania chronią kimat? 
Zmianę klimatu określa się jako antropogeniczną - czyli taką, która ma swoje źródło w działaniach człowieka. I rzeczywiście, to człowiek i podejmowane przez niego działania wpływają na to, że klimat zmienia się w nienaturalnie szybkim tempie. Ale możemy również podjąć decyzje, dzięki którym zmiana klimatu przystopuje. W końcu to od nas zależy, jaki świat chcemy budować!
 
 
Czy wiecie, jakie działania rzeczywiście chronią naszą planetę? Jak się ma segregacja śmieci do zmiany klimatu? Czy smog wpływa na klimat? Czy zielona energia uratuje świat?
Zmiana klimatu budzi wiele wątpliwości, a media często podają nam nie do końca poprawne odpowiedzi na nasze pytanie: jak działać, by zmniejszyć nasz negatywny wpływ na klimat?
Dowiedzcie się więcej na temat działań, jakie możecie podjąć! 
 

Rozwiążcie 9 zadań quizowych, które podpowiedzą Wam, co tak naprawdę wpływa na klimat!

Aby rozwiązać quiz musicie ściągnąć na telefon aplikację Actionbound. Wystarczy, że tylko jedna osoba będzie miała aplikację i będzie czytać pytania oraz rozwiązania pozostałym członkom i członkiniom Zespołu, oraz wypełni quiz w imieniu całego Zespołu.
 
INSTRUKCJA 
1. Zeskanuj kod QR, który znajduje się na Padlecie
2. Kliknij "Rozpocznij Bound" 
3. Wpisz nazwę swojej drużyny w pytaniu "Jak masz na imię?"
4. Zaakceptuj regulamin
5. Kliknij przycisk "Chodźmy!"
6. W quizie znajdziesz dalsze wskazówki. 
 
Po rozwiązaniu quizu napiszcie na Padlecie, która informacja najbardziej Was zaskoczyła. A może żadna nie była odkrywcza, a wszystko wiedzieliście i wiedziałyście już wcześniej? Podzielcie się Waszymi refleksjami!
 
KROK 2 
Czy moja dieta wpływa na klimat?
Poznaliście niektóre z działań człowieka, które mają wpływ na zmianę klimatu. Jednym z nich jest rolnictwo, a przemysłowy i zglobalizowany system produkcji żywności.
Żywność to coś bez czego człowiek nie może przetrwać - jest nieodzownym elementem naszego życia. Jemy śniadania, obiady, kolacje, przekąski. Często robimy to bez zastanowienia: kupujemy to, na co mamy w danym momencie ochotę, nie przejmując się tym, skąd pochodzi, w jaki sposób i przez kogo zostało wyprodukowane, w co jest opakowane. A że jedzenie jest z nam cały czas, to wpływ naszych decyzji w tym temacie odgrywa olbrzymią rolę w tworzeniu świata!
Zapoznajcie się z prezentacją, dzięki której dowiecie się więcej na temat wpływu produkcji i sposobu dystrybucji żywności na zmianę klimatu. Poznacie również kilka inicjatyw, które pokazują, że kupowanie żywności w supermarkecie nie jest jedynym sposobem na pozyskanie jedzenia! 
 
 
 
 

Po zapoznaniu się z prezentacją, sporządźcie menu na 2 dni dla Waszych rodzin. Niech Wasze menu składa się ze śniadań, obiadów, podwieczorków i kolacji; możecie dodać również przekąski. Przy tworzeniu menu uwzględnijcie następujące zagadnienia: 

  • jakich produktów potrzebujecie?
  • gdzie je kupicie?
  • skąd będą pochodziły?
  • jak będą zapakowane?
Wasze menu zamieśćcie na Padlecie, a następnie skomentujcie menu zamieszczone przez zespoły, których kolumny znajdują się obok Waszych, biorąc pod uwagę pytania zamieszczone wyżej. Na co zwróciliście i zwróciłyście największą uwagę?
 
 
KROK 3
Podejmijmy wspólne działanie!
Posiadacie już wiedzę na temat wpływu naszych działań na klimat, mamy też nadzieję, że z większą uważnością będziecie wybierać składniki Waszej diety. A czy można zrobić coś więcej? Sprawdźcie na naszym filmiku o młodzieży działającej na rzecz ochrony klimatu
 
 

Niech każdy i każda z Was obejrzy filmik na swoim telefonie lub komputerze, a następnie zastanówcie się razem, jakie działania możecie podjąć w szkole lub w Waszej lokalnej społeczności. Zapiszcie swój NAJLEPSZY pomysł na Padlecie i zobaczcie, jakie propozycje podają inne zespoły. Może znajdziecie taki, który planuje podobne działania? Skomentujcie ich pomysł i wymieńcie się sposobami, w jakich możecie zrealizować takie działanie w szkole lub w lokalnej społeczności.
 
 
 
Aby dowiedzieć się więcej na temat zmiany klimatu i działań, jakie można podejmować, zajrzyjcie na te strony:
 
Równie istotne, co nasze indywidualne działania, jest informowanie innych osób o zmianie klimatu. Możecie to zrobić zakładając redakcję szkolną, która będzie przygotowywać materiały dziennikarskie na temat zmiany klimatu i jej wpływu na życie lokalnej społeczności. O tym, jak założyć redakcję szkolną dowiecie się z Przewodnika po klimatycznych redakcjach szkolnych.
 
To już koniec na dzisiaj! Mamy nadzieję, że zadania Wam się podobały i że z dzisiejszego dnia zostanie Wam dużo refleksji na temat tego, jak możemy zmieniać świat na lepsze.
 
Przy okazji chcemy Was serdecznie zaprosić na webinarium, które odbędzie się już w piątek 20 listopada o godzinie 15:00. Będzie to spotkanie z dziennikarzem Patrykiem Strzałkowskim oraz dziennikarkami Joanną Czeczott i Anią Mikulską, które opowiedzą nam, jak dziennikarstwo może zmieniać świat najlepsze, a także odpowiedzą na Wasze pytania!