Jesteś tutaj

Zadanie 4 TEG 2019

Wyzwania globalne dotyczą wszystkich ludzi na świecie. Różne państwa i grupy społeczne narażone są w innym stopniu na zagrożenia związane np. ze zmianą klimatu i przymusowymi migracjami. Ale ostatecznie zagrożenia te dotkną nas wszystkich. A co najważniejsze, Ziemia to nasz wspólny dom i wszyscy musimy zmierzyć się z wyzwaniami, które stoją przed ludzkością. Solidarność to słowo na XXI wiek!

 

źródło: http://bit.ly/37nSuqz

Tylko działając wspólnie, globalnie lub lokalnie, możemy dążyć do lepszego i bardziej sprawiedliwego świata. Dlatego też w akcje na rzecz klimatu i migracji włączają się zarówno sławni i bogaci, jak i zwykłe niezwykłe osoby. Leonardo DiCaprio od dawna działa na rzecz ochrony klimatu. Między innymi jest producentem jednego z najgłośniejszych filmów na temat zmiany klimatu pt. “Czy czeka nas koniec?”, którego zwiastun możecie obejrzeć >>TUTAJ<<

źródło: http://bit.ly/37nqRhg

Nie trzeba być jednak znanym, aby działać! Na polskim podwórku możemy się pochwalić wspaniałą aktywistką Jarmiłą Rybicką, która założyła lokal, w którym zatrudnia uchodźców i uchodźczynie. Dzięki temu mają oni pracę, dzięki której mogą utrzymać swoje rodziny i zintegrować się z lokalną społecznością. Możecie przeczytać wywiad z Jarmiłą >>TUTAJ<< 

źródło: http://bit.ly/2quIVWg

Myślicie, że tylko dorośli mogą się angażować w takie akcje? Nic bardziej mylnego! Jest wiele nastolatków i nastolatek podejmujących działania w zakresie Celów Zrównoważonego Rozwoju. Przykładem może być William Kamkwamba. Ten młody Malawijczyk w wieku 13 lat zbudował wiatrak, dzięki któremu jego rodziny dom był pierwszym domem we wsi z dostępem do elektryczności. Możecie przeczytać jego historię >>TUTAJ<<  lub obejrzeć filmik o nim  >>TUTAJ<<

 

 

http://www.un.org.pl/cel7

Tym samym William przyczynił się do realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju 7: CZYSTA I DOSTĘPNA ENERGIA! Dostęp do nowoczesnej i czystej energii oznacza poprawę poziomu życia, jednak obecnie nadal co piąta osoba na świecie nie ma dostępu do nowoczesnej elektryczności. Jednym z priorytetów jest również ograniczenie węgla w produkcji energii. Modernizacja źródeł energii wiąże się z poprawą jakości powietrza. W Polsce, w niektórych miejscowościach, dzieje się to dzięki odchodzeniu od spalania odpadów lub bardzo zanieczyszczonego węgla, a np. na Sri Lance ten sam efekt ma eliminowanie lamp naftowych i kuchenek na drewno lub odchody zwierzęce.

 

A czy Wy jesteście gotowi do przygotowania się i podjęcia działania na rzecz zmiany w skali lokalnej i globalnej? Czy chcecie budować społeczeństwo oparte na zasadach solidarności?

 

Spójrzcie na Wasze drzewko: pojawiły się na nim wyzwania Waszej lokalnej społeczności. Przemyślcie teraz, na które z nich chcielibyście odpowiedzieć. Pamiętajcie, aby wziąć pod uwagę Wasze możliwości, bo nie warto porywać się z motyką na słońce! W naszych działaniach należy myśleć ambitnie, ale jeśli wybierzemy wyzwanie zbyt trudne do rozwiązania, może to wpłynąć na spadek motywacji, a przecież możemy zrobić bardzo wiele!

 

Poniżej dwa zadania dla Waszego zespołu!

 

1. Wybierzcie jedno wyzwanie i przeanalizujcie jakie mogą być jego rozwiązania na poziomie lokalnym. Co sami/same mozecie zrobić na rzecz rozwiązania problemu? Zróbcie to wykorzystując burzę pomysłów. Przeanalizujcie różne rozwiązania, na które wpadliście i pomyślcie, co moglibyście zrobić, aby je zrealizować. Osiągnięcie wyznaczonego celu powinno skutkować rozwiązaniem problemu lub zmianą zastanej sytuacji na lepszą.

2. Porozmawiajcie o poniższych kwestiach. Odpowiedzi na pytania zamieścicie na tablicy Padlet.