Jesteś tutaj

Zadanie 4. Energia

Zadanie 4. Energia
Jak produkować i wykorzystywać energię?
 
 
 
Krok 1. Do czego i dlaczego potrzebujemy energii? 
 
Witamy w zadaniu 4, którego tematem przewodnim jest energia. Przyjrzyjcie się zdjęciu poniżej. Obejrzyjcie miasto ukazane na fotografii i porozmawiajcie w zespole o tym, jakie urządzenia i przestrzenie ze zdjęcia zużywają energię.
 
 

Napiszcie na PADLECIE:
  • Do czego potrzebujemy energii? Co nam osobiście daje dostęp do energii?
  • Czy na zdjęciu pojawiły się urządzenia, z których można zrezygnować, bez utraty komfortu życia? Może macie pomysły czym można je zastąpić?
Przyjrzyjcie się teraz Kopenhadze, która do 2025 r. chce stać się pierwszą światową stolicą wolną od śladu węglowego do 2025 r. Czy uważacie, że ludzi nadal mogą być szczęśliwi, w takiej mniej energochłonnej przestrzeni? Podzielcie się odpowiedzą z kolegami i koleżankami w zespole.
 
 
 
Krok 2. Jak obecnie produkujemy energię?
 
Zapraszamy Was do naukowej analizy i porównania. Zaraz zobaczycie kilka wykresów i tabel porównujących różne źródła energii, na podstawie których, na tablicy Padlet, odpowiedzcie na dwa pytania:  

  • Co jest obecnie najpopularniejszym źródłem energii? 
  • Dlaczego potrzebujemy zmian w pozyskiwaniu (i wykorzystywaniu) energii? 
 
 
KROK 3. Co (i jak) chcemy zmienić?
 
Według organizacji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, potrzebujemy zmian w sposobie produkcji i wykorzystania energii. Źródła energii, z których najczęściej korzystamy (węgiel, ropa, gaz) kończą się, wpływają na zmianę klimatu i szkodzą środowisku naturalnemu. Jednym z rozwiązań jest budowa kolejnych instalacji i farm pozyskujących energię z odnawialnych źródeł oraz zmiana sposobów i nawyków dotyczących wykorzystywania. Dowiedzcie się trochę więcej na ten temat układając tekst źródłowy (możecie wybrać jeden z dwóch):
 
 
Po zapoznaniu się z materiałem, zastanówcie się jak wyglądałby Wasz wymarzony świat przyszłości, który produkuje i zużywa energię przyjazną dla środowiska i człowieka. W oparciu o własną wiedzę i obserwacje na tablicy Padlet wspólnie zaproponujcie:

  • Jakie działania możemy podjąć już dziś, indywidualnie, by stworzyć taki świat przyszłości?
  • Jakie działania możemy podjąć na poziomie kraju lub Unii Europejskiej?
 
Podzielcie się na swoimi pomysłami! Po zapisaniu propozycji, zmieńcie kolor wpisu na zielony. Aby to zrobić, musicie najechać na opublikowany wpis, kliknąć w trzy kropeczki, które pojawią się w górnym prawym rogu wpisu, i wybrać kolor zielony.
 
 
PODSUMOWANIE
 
W poprzednich zadaniach napisaliście, jakie działania można podejmować, żeby nasz świat był bardziej zrównoważony. Wyobraźcie sobie teraz, jak wyglądałaby planeta, gdybyśmy wszyscy wprowadzili takie działania do naszego życia. Waszym ostatnim zadaniem jest stworzenie (narysowanie, stworzenie kolażu on-line) lub znalezienie w Internecie grafiki, która przedstawia Wasz świat przyszłości. Postarajcie się, by była jak najbliższa Waszej wizji, weźcie pod uwagę zagadnienia, które poznaliście podczas Festiwalu. Do zdjęcia dodajcie krótki opis Waszego świata, napiszcie jak wygląda, jak poruszają się w nim ludzie, jak się czują, jak wygląda przyroda, jak odbywa się produkcja żywności i energii, jak wyglądają sklepy, jak zachowują się ludzie, jakie hobby jest popularne? 
 
Zdjęcie świata przyszłości i opis zamieśćcie Waszym w pliku Word Współzależności na naszej planecie (strona 3). 
Na koniec PLIK wgrajcie jako załącznik, na tablicę Padlet.

 

Prosimy Was również o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki której będziemy przygotowywać festiwale internetowe, które będą dla Was jak najbardziej ciekawe!

 

ANKIETA