Jesteś tutaj

Zadanie 2 Światowy Dzień Uchodźcy

Zadanie 2

- Przeczytajcie wywiad „Uciekł przed wojną z Syrii do Lublina: Spójrzcie na mój kraj z innej perspektywy” z Laith Ghandourem, który od 5 lat mieszka w Lublinie. Odpowiedzcie na poniże pytania.

 

- Następnie wyobraźcie sobie, że jesteście w podobnej sytuacji w jakiej znalazł się Laith ze swoją rodziną w Syrii. Jak myślicie, jak to jest, kiedy trzeba opuścić swój dom z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej religii, rasy, przynależności do grupy społecznej, narodowości lub z powodu przekonań politycznych.

Jak myślicie, co byście zabrali ze swoich domów, gdyby trzeba było uciekać? Narysujcie 6 przedmiotów (wspólnych dla Waszej grupy), które zabralibyście w długą podróż? Dodajcie zdjęcie rysunku 6 przedmiotów na Tablicy Padlet. 

- Teraz wyobraźcie sobie, że Wasz bagaż jest za ciężki i musicie zrezygnować z dwóch rzeczy. Które zostawiacie, a które zachowujecie? Dodajcie zdjęcie na Tablicy Padlet. Napiszcie dlaczego? 

 

 

Obejrzyjcie Kampanię UNHCR (Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców) pt. "Co zabierzesz, gdy będziesz uciekać z domu?”Cate Blanchett, Kit Harington, Jesse Eisenberg, Keira Knightley, Stanley Tucci to tylko kilka osób z całej plejady gwiazd, które wzięły udział w kampanii UNHCR „What They Took With Them”. Aktorzy wspólnie odczytali wiersz „Co zabierzesz, gdy będziesz uciekać z domu?”. Jednym z elementów kampanii jest petycja wzywająca rządy do solidarnego działania w sprawie uchodźców i do współdzielenia odpowiedzialności w tej sprawie. Filmik kampani jest z angielskimi napisami. Tekst odczytywanego przez gwiazdy filmu i telewizji wiersza w języku polskim znajdziesz tutaj

Czy aktorzy i aktorki wymienili te same przedmioty co wy?