Jesteś tutaj

Zadanie 1 Światowy Dzień Uchodźcy

Zadanie 1

Co roku na skutek uzasadnionych obaw przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych, swoje kraje opuszcza kilkadziesiąt milionów ludzi – bardzo często głównie kobiet i dzieci. Zdarza się, że trafiają do obcych im krajów, pozbawieni środków do życia, dachu nad głową i perspektyw.

 

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 r.

Oto międzynarodowa flaga uchodźców, zaprojektowana przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said.

 

Uroczystości związane z obchodami Święta Uchodźcy odbywają się w ponad stu krajach na całym świecie. Tego dnia w wielu miastach odbywają się różnego rodzaju szkolenia, wydarzenia kulturalne, koncerty, a także konferencje mające na celu uświadomienie dorosłym oraz dzieciom, jak poważnym problemem jest współczesna sytuacja życiowa uchodźców. Jeden z teatrów w Warszawie, Teatr Powszechny już po raz drugi zachęca w tym roku polskie i zagraniczne instytucje publiczne do symbolicznego wsparcia akcji organizowanej z okazji Światowego Dnia Uchodźcy 20 czerwca. Akcja polega na wywieszeniu międzynarodowej flagi uchodźców. Więcej o akcji przeczytacie na stronie internetowej teatru

 

 

 

Obejrzyjcie grafikę z rozsypanką słów i wybierzcie z niego jedno słowo (np. wspólnota, pomoc, empatia), które kojarzą Wam się z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy. Przedstawcie wybrane słowo jako żywą rzeźbę złożoną z Was samych. Zróbcie zdjęcie rzeźby i opiszcie swoją koncepcję w dwóch zdaniach. 

Zdjęcia i opis koncpecji załączcie na tablicy Padleta
Pozwólcie innym zgadnąć, o jakie słowo chodzi!  Zgadnijcie, jakie słowa przedstawili Wasi koledzy i koleżanki z innych zespołów.