Jesteś tutaj

Zadanie 1. Drogi do wolności

W tym zadaniu z naszej mapki dowiecie się, jak w różnych krajach bloku wschodniego (także w Polsce) ludzie dążyli do reformy systemu i do wolności. Następnie odpowiecie na pytania. Wszystkie informacje znajdziecie na mapie. 

Macie 25 minut. Liczy się poprawność odpowiedzi i kolejność zgłoszeń. 

Po II wojnie światowej Polska wraz z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej znalazła się za tzw. żelazną kurtyną. W krajach bloku wschodniego rządziły władze niedemokratyczne (komunistyczne i socjalistyczne), a wiele wolności i praw człowieka było ograniczonych. System ten był też niewydolny gospodarczo: centralnie planowana gospodarka prowadziła do poważnych braków w dostawach towarów. Jednak w społeczeństwach krajów socjalistycznych przez kilkadziesiąt lat od zakońćzenia wojny do przełomu lat 90. pojawiały się ruchy, które usiłowały zmieniać system lub dążyły do jego całkowitego obalenia. Droga do wolności była długa i kręta.  

Zapoznajcie się z materiałami umieszczonymi na interaktywnej mapie. Po najechaniu na kółka wyświetlą sie dymki z tekstami i materiałami. Przeczytajcie je uważnie, a potem odpowiedzcie na pytania. 

 

źródło grafiki do mapy: Wikimedia, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Europe-blocs-49-89x4...

 

DANE GRUPY