Dzisiaj biorąc udział w Wirtualnym Festiwalu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej zwróciliście uwagę na kluczowe wyzwania globalne współczesnego świata, takie jak zmiana klimatu i migracje. Wspólnie zastanawialiście się nad istniejącymi wyzwaniami w Waszej społeczność lokalnej, rozmawialiście na temat tego, jakie działania warto podjąć w szkole i przewidywaliście rozwiązania, jakie mogą przynieść codzienne działania.
Nasz Wirtualny Festiwal to rozgrzewka przed realizacją projektu młodzieżowego: zrobiliście pierwszy krok w kierunku własnej inicjatywy :). Jeśli Wam się podobało i chcecie działać dalej i zrealizować swoje dzisiejsze pomysły w praktyce, poproście o wsparcie swojego nauczyciela i nauczycielkę. Zachęcamy do włączenia się w nasze działania poprzez projekty młodzieżowe, które realizowane są w programach Centrum Edukacji Obywatelskiej. W następnym semestrze szkolnym zapraszamy Was wraz z nauczycielami i nauczycielkami do bezpłatnych projektów edukacyjnych z edukacji globalnej!
Wskazówki, jak krok po kroku zrobić projekt młodzieżowy w tematyce wyzwań globalnych, Celów Zrównoważonego Rozwoju znajdziecie TUTAJ.
Angażując się jako zespół uczniowski w działania na rzecz społeczności szkolnej, lokalnej czy ogólnoświatowej, budujecie swoje poczucie odpowiedzialności, ale też zauważacie potrzebę działania i podejmowania wątków dotyczących globalnych wyzwań. Dzięki takiemu podejściu przekonujecie się, że każdy z Was może zmieniać świat na lepsze. Każdy zespół realizujący w swojej szkole projekt młodzieżowy o tematyce dotyczącej globalnych wyzwań i Celów Zrównoważonego Rozwoju jest częścią globalnego ruchu na rzecz zmiany.
Poniżej zadania dla Waszego zespołu!
1. Dodajcie wypracowany dzisiaj pomysł na działania na rzecz rozwiązania lokalnego lub globalnego wyzwania na naszej wspólnej MAPIE szkół zaangażowanych. Bądźmy razem częścią tegorocznego TEGu! Wasz krótki opis powinien zawierać następujące informacje: - dane szkoły (na samym początku, przy dodawaniu miejsca), - dwa słowa o grupie festiwalowej, - działania realizowane w ramach TEGu albo pomysł na działanie wypracowany podczas Wirtualnego Festiwalu, - filmik lub inny materiał pokazujący wykonane działanie lub to co planujecie zrealizować w szkole.
2. Dajcie nam znać, jak podobał się Wam Wirtualny Festiwal: wejdźcie na stronę menti.com i wpiszcie kod 635238. Następnie posegregujcie zadania od tych, które najbardziej Was wciągnęły do tych, które były dla Was najmniej angażujące. Po godzinie 15:30 na stronie festiwalu pokażemy Wam wyniki.
3. Używając maksymalnie 140 znaków – tak jak na portalu społecznościowym Twitter – zareklamujcie udział w Wirtualnym Festwialu CEO Waszym rówieśnikom i rówieśniczkom. Pamiętajcie o kulturze języka. Wpis wrzućcie na tablicę Padlet.
4. Rozwiążcie quiz o Celach Zrównoważonego Rozwoju. 10 szybkich pytań, które utrwalą Wam wiedzę w tym temacie.
5. Pobierzcie kalendarz CEO "Miesiąc dla klimatu" opracowany w ramach projektu dla szkół "Klimat to temat. Perspektywa kobiet" i postawcie przed sobą wyzwanie, dzięki któremu będziecie walczyć przeciwko zmianie klimatu!
Godzina 15:00 Koniec czasu na nadsyłanie rozwiązań
Do godziny 16:30 Podamy informację, którym zespołom udało się wykonać wszystkie zadania i przyznamy dyplomy!
To już koniec naszego Festiwalu, ale mamy nadzieję, że będzie on dla Was inspiracją dla podejmowania długofalowych działań, które będą częścią globalnego ruchu na rzecz ludzi, naszej planety i dobrobytu. Poniżej możecie znaleźć materiały, które pomogą Wam zaplanować działania, pokażą Wam, jak to robią inni, a także pomogą Wam podejmować trudne tematy globalne.
Publikacje dla młodzieży o tematyce klimatycznej i migracyjnej: