Jesteś tutaj

Iskry Niepodległej - zadanie 4.

 

 

Wczujcie się w sztukę! Przed Wami pierwsze zadanie twórcze. Na jego realizację macie pół godziny. Poniżej znajdziecie cztery dzieła polskich artystów i artystek. Wybierzcie z nich jedno, które najbardziej Was porusza. Zastanówcie się, jakie są jego charakterystyczne elementy, co się Wam z nim kojarzy, o czym myślicie, gdy na nie patrzycie. Zbierzcie wszystkie wnioski i przygotujcie moodboard, czyli tablicę inspiracji do wybranego dzieła sztuki. Pracę możecie stworzyć w dowolnym programie graficznym, takim jak Paint, Pixlr czy Canva. UWAGA! Plik graficzny z pracą może mieć rozmiar maksymalnie 5 MB.

 

Aby lepiej poznać wybrane dzieło i jego tematykę, zajrzyjcie na stronę muzeum, w którego zbiorach znajduje się dana praca i przeczytajcie opisy kuratorskie, wykorzystane materiały, itp.

 

Czym jest moodboard?

Moodboard to zbiór inspiracji dotyczących danego przedsięwzięcia lub pomysłu, złożony ze zdjęć, cytatów, materiałów, przedmiotów, a także kolorów, form i kształtów. Elementy są ułożone losowo, lub w przemyślany sposób. Moodboard służy do pokazania innym myśli przewodniej, zobrazowania pomysłu i oddanie jego klimatu. Ta technika jest zwykle wykorzystywany przez projektantów wnętrz, ale chętnie korzystają z niej architekci, projektanci mody i wszyscy, którzy chcą przekazać ideę swojego projektu. Czasami obraz wyraża więcej niż tysiąc słów! 

 

 

Obrazy do wyboru:

 

 

 

1. Zofia Stryjeńska, Dziewczyna i myśliwy, ok. 1930; ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

2. Olga Boznańska, W Oranżerii, 1890; ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

3. Wojciech Fangor, Postaci, 1950; ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi

4. Zdzisław Beksiński, AA78, 1978; ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

 

 

Dane zespołu