Jesteś tutaj

WFW Zadanie 6. Język wrażliwy na różnorodność

Prawdopodobnie już skończyliście swoją grafikę o współistnieniu religii lub właśnie ją kończycie. Ale piękne hasła to jedno, a praktyka - drugie. Teraz zapraszamy Was do ćwiczenia, które dotyczy języka. 

​Język odgrywa ogromną rolę w sposobie, w jaki postrzegamy świat. Znany filozof, Ludwik Wittgenstein, powiedział, że "granice mojego języka są granicami mego świata". Miał na myśli fakt, że to jak mówimy- jakich używamy słów, powiedzeń - nie tylko odbija, ale także kształtuje nasze wyobrażenia o świecie.  

W języku mieszkają stereotypy.  Są to rozpowszechnione opinie i przekonania na temat  różnych grup społecznych (nauczycieli, Anglików, kibiców) oparte na uogólnieniu. Stereotypy mogą być krzywdzące, bo często niosą w sobie negatywną ocenę całej grupy ludzi (np. kobiet). Niestety zazwyczaj posługujemy się językiem mechanicznie, nie myśląc nawet o tym, co kryje się pod różnymi sformułowaniami. Dlatego chcielibyśmy, żebyście zabawili się z nami w detektywów języka i zobaczyli, jak język może być utwierdzać nas w stereotypach. 

Wybraliśmy dla Was kilka słów i wyrażeń, które naszym zdaniem są przejawem języka, który może ranić osoby należące do niektórych wyznań, narodów i grup. Przeczytajcie, dlaczego słowa te mogą mieć negatywne skutki, a potem poszukajcie ich lepszych odpowiedników. Polszczyzna jest wystarczająco bogata, więc na pewno pójdzie Wam świetnie. Uważajcie, żeby nie zamienić ich na gorsze!